Logo Aloes na Zdrowo

Aloes na Zdrowo

Doskonałe zdrowie i uroda

Menu:

Reklama:

Strony polecane:

Aloes Sklepy:

Reklama:

Opis rośliny Aloes

Aloes (Aloë), rodzaj z rodziny liliowatych, ponad 200 gatunków gruboszowatych bylin występujących w obszarach strefy subtropikalnej Afryki, Ameryki Północnej i środkowej. Jest sukulentem przystosowanym do wegetacji w warunkach ograniczonej ilości wody.

Roślina w grubych mięsistych liściach gromadzi wodę i różnorodne substancje organiczne dzięki czemu niektóre gatunki posiadają właściwości lecznicze. W warunkach naturalnych rośliny wytwarzają co roku kwiatostany o kwiatach żółtych, czerwonych lub różowych. Liczne z gatunków uprawiane są jako rośliny ozdobne i lecznicze. Wśród gatunków leczniczych szczególne znaczenie posiada aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Miller-Aloe vera), uprawiany w południowych stanach Ameryki Północnej, w Ameryce środkowej i Australii, oraz uprawiany w Polsce aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill.). Mniejsze znaczenie posiadają aloes uzbrojony (Aloe ferox), oraz Aloe perryi Baker, Aloe africana Miller, Aloe chinensis, Aloe spicata, Aloe socotrina, Aloe saponaria.

Aloes opis

Aloes w starożytności i w czasach późniejszych był używany do leczenia ran, wyrobu farb, balsamowania zwłok, oraz głównie jako lek silnie przeczyszczający. Arabowie przywozili aloes w formie stężonego soku, zwanego aloną. Wytwarzana ona była z liści aloesu miażdżonych łącznie ze skórą i miała działanie silnie przeczyszczające. Skutek ten powoduje aloina, żółta ciecz znajdująca się w kanalikach skóry liści. Skóra aloesu zawiera również repelenty, substancje odstraszające owady co było wykorzystywane w Indiach do wytwarzania preparatów przeciw pchłom. W Afryce Pigmeje używali podczas polowań soku aloesowego w celu neutralizacji zapachu potu.

Komentarze:

17-Dec-2012 | Kategoria: Tagi: aloes opis roślina

Copyright © 2019 Aloes na Zdrowo